Morkůvky 19. 8. 2017 – hody v rodné obci velkého letce


Plocha:GPS: 48°57’59.414″N, 16°51’14.437″E Hospoda: Pod Novů horů, na sportovišti na kraji obce.

Zařazení: M1 H21

Akce

Morkůvky jsou nová rodná obec našeho vysazovacího pilota a parašutisty Richarda Fialy. Kromě Richarda je to ještě rodná obec válečného stíhače Františka Peřiny, který má v obci muzeum. Na tento víkend připadly tradiční hody, se zábavou večer pod kaštany na návsi. Richard nenechal nic náhodě a obšancoval každou minutu po přistání. Jediné, co se nedalo ovlivnit, bylo počasí. Od rána hnusně, mraky na zemi a déšť. Matematický model Aladin sice sliboval, že by se měla v oblasti seskoku udělat pauza kolem 16. hodiny, ale ještě v jednu jsme si spíš mysleli, ža mají v tom počítači virus. No ale Ríša odjel v dešti natankovat stroj a čekali jsme na na zázrak. A ten přišel. Ve tři se to trochu zvedlo a meteo hlásilo, že máme odhadem hodinu na to, se tam vysypat. Tři první sedli do stroje a ostatní se hned vydali po zemi na plochu a blízké letiště Bořetice. Po cestě to tedy na velkou výšku nevypadalo. Nad Morkůvky jsme přiletěli po zemi a pozdravili místní průletem, jako že jsme zde. A na ploše jsme, kromě kříže, našli krásnou ikonu půllitru s pivem, kterou místní vytvořili z toaleťáku. Nakonec počasí na seskok ideální – výšku jsme měli 1000m a ještě by to dalo i kousek víc. Obě výsadky přistály v pořádku na ten papírový krýgl, a každý hned dostal od paní hostinské Dáši jedno pivo do ruky. Však se na místě ihned sešla akreditační komise a hospodu re-certifikovala z H2 na H1.

Jen co se Richard vrátil z letiště, odešli jsme na košt vína, který si pro nás připravil Zdeněk Roubíček. Nejen, že víno bylo výborné, ale i to prostředí a přijetí bylo tak pěkné, že si to snad ano nezasloužíme.

A večer byla před hodová zábava se všemi zvyky, které zde krásně dodržují.

Takže – tuhle akci hned tak něco netrumfne. Richardovi a všem, kteří nás takto krásně přijali moc děkujeme a odjíždíme s pocitem, že tady je svět ještě v pořádku!

 

 

 

 

 

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *