Dolní Lhota u Blanska, 13. listopadu 2016


Kryoparašutismus, poslední velká akce roku.

Dolní Lhota je naše kultovní plocha, kterou musíme navštívit každý rok a to hned ze dvou dobrých důvodů. Bydlí tam místopředseda sdružení a předseda akreditační komise v jedné osobě – Zdeněk Čuma. A taky to byla první plocha, ne kterou jsme, kdysi, jako parahospody seskočili. Tak říkajíc, organizovaně. Tehdy ještě za hospodu sloužil stánek na hřišti, který už dnes nefunguje. Letos se nám na ni nepodařilo celý rok dostat, tedy jsme to zkusili takhle pozdě, když už bylo i na zemi pod nulou. A nakonec se akce mimořádně vydařila a můžeme ji hodnotit velmi vysoko.

Zvolili jsme trochu netradiční logistiku. Aby nám pilot úplně nezmrznul, nabídli jsme možnost letět na trase Brno – Bořitov i neparašutistům, samozřejmě s nasazenými a zavřenými dveřmi. Toto se setkalo se značným zájmem a nakonec jsme takových pozorovatelů měli 7. Letadlo tedy přistálo v Bořitově, vysadili jsme dveře a Richard nás rychle naházel do Lhoty. Pak dveře zase nasadil a odletěl do Brna s pozorovatelkou Maruškou, která se pak nechala slyšet, že by na jaře přišla na kurz ZV. Do teď lezla v jeskyních, tak to by šla z podzemí rovnou do oblak. .

Celkem se sešlo 11 parašutistů, 4 výsadky. Plocha byla sice velká, ale „T“ to nebylo, vzhledem k elektrickému vedení a železniční trati, které plochu lemují. Takže zájemců by bylo i víc, ale všichni sem jít nemohli. Foukaly příjemné 4m/s, kdy je příjemné přistání, ale padáky ještě proti větru slušně jedou. Vyšel nám krásný den, modro, slunce, paráda.

V letadle bez dveří bylo, pravda, trochu fryšno. Kdo podcenil rukavice, nebo oblečení, těšil se hodně dolů. Po výskoku poletoval nahoře sníh, ale na zem nedopadlo nic. Jen se tam tak vznášel, třpytil a bodal trochu do tváří. Přistání snadné, vítr ideálně po delší straně plochy, rovnoběžně s překážkami, takže, nakonec, dávačka.

V hospodě Na mlýně nás trochu zaskočil svatý Martin. Ne že by přijel na tom bílém koni, ale všude byly svatomartinské husí hody a hospoda byla až do půl třetí rezervovaná. Tedy jsme se nejdříve ohřáli U Filků a odtud pak přesun na finální pozici. No, řečí jsme měli hodně, trochu jsme probrali uplynulou sezonu a tak.

Tak ona ta zima není, nakonec, až takový důvod tu sezonu přerušovat. Akorát nemají na těch polních letištích sněžné pluhy a my zase nemáme pro Brigoša lyže. Tak to budeme muset do jara nějak vydržet.

P.S.

Video je ve zpracování, chrstnu ho sem co nejdřív. T.K.

 

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *